Suomen joukkue Ruotsi-otteluun

Yleisurheilumaajoukkueilla on yhteinen tavoite viikonvaihteen Ruotsi-ottelussa Tampereella. Voittoja tavoitellaan miesten ja naisten, 17-vuotiaiden tyttöjen ja poikien sekä kävelijöiden maaotteluissa.

- Naisilla on edellytykset uusia viime kesänä Tukholmassa otettu voitto. Miehiltä Ruotsin neljän voiton putken katkaiseminen vaatii nappionnistumista. Nuorten ja kävelijöiden maaotteluissa meillä on hyvät eväät voittoihin,arvioi Suomen Urheiluliiton toimitusjohtaja Jarmo Mäkelä. Mäkelä näkee, että miesten ja naisten maaotteluissa voittotaistelun kannalta keskeistä on onnistua juoksuradalla ja pitää asemat etukäteen vahvoissa lajeissa kuten miesten keihäänheitossa.

 

Suomen joukkue Ruotsi-otteluun

Miehet:

100 m: Samuli Samuelsson IkaalU kauden paras 10,42/ ennätys 10,40, Ville Myllymäki KanksLei 10,38/10,38, Otto Ahlfors IkaalU 10,49/10,49.

200 m: Myllymäki 21,40/21,40, Ville Aarnivala TampPy 21,27/21,27, Samuelsson 20,84/20,84.

400 m: Markus Teijula NaantLöy 47,63/47,63, Oskari Mörö Esbo IF 47,67/47,40, Petteri Monni JyväskKU 51,50/51,09.

800 m: Ville Lampinen KU-58 1.48,89/1.48,44, Jaakko Laakso TampPy 1.48,25/1.48,25, Tuomo Salonen EspTa 1.51,28/1.49,39.

1500 m: Marco Bertolotti TuUL 3.45,33/3.42,80, Panu Jantunen ParikkU 3.44,80/3.44,80, Tuomo Salonen EspTa 3.46,38/3.46,38.

5000 m: Ossi Kekki LahdA 14.11,25/14.11,25, Martti Siikaluoma LahdA 14.19,96/14.19,96, Ilari Piipponen KarhKa 14.55,50/14.13,65.

10000 m: Aki Nummela HKV 30.29,15/30.23,51, Jarkko Järvenpää TampPy 29.46,10/29.08,63, Martti Siikaluoma LahdA ennätys 32.36,23.

110 m aj: Valtteri Kalliokulju LiedPa 14,22/14,22, Elmo Lakka JyväskKU 13,72/13,72, Arttu Hirvonen OulPy 13,91/13,87.

400 m aj Joni Vainio-Kaila LaitJy 51,36/51,09, Mörö 49,04/49,04, Petteri Monni JyväskKU 51,50/51,09.

3000 m ej: Hannu Granberg LahdA 8.56,11/8.56,11, Otto Loukkalahti IF Raseb 9.16,32/9.16,32, Tomi Lehto EspTa 9.08,79/9.08,79.

Korkeus: Valtteri Välimäki UudKK 206/206, Miro Rastas RaisKu 215/215, Jussi Viita TampPy 221/226.

Seiväs: Mikael Westö VasaIS 535/550, Eemeli Salomäki SomE 540/560, Tomas Wecksten KarhU 550/550.

Pituus: Kristian Pulli KaipVi 792/792, Kristian Bäck VasaIS 795/795, Roni Ollikainen HKV 784/805.

Kolmiloikka: Pulli ennätys 16,07, Simo Lipsanen LUM 16,16/16,18, Tuomas Kaukolahti KU-58 16,24/16,24.

Kuula: Tomas Söderlund IF Raseb 18,31/19,05, Timo Kööpikkä LaihLu 18,84/18,84, Arttu Kangas KanksLei 20,30/20,30.

Kiekko: Oskari Perälampi LänsiUU 55,37/55,37, Frantz Kruger VasaIS 58,73/70,32, Pyry Niskala SeinäjsU 61,42/61,42.

Moukari: Aleksi Jaakkola NokU 73,77/73,77, Tuomas Seppänen NoormNo 76,20/76,20, David Söderberg IF VOM 77,60/78,83.

Keihäs: Teemu Wirkkala ToholU 80,57/87,23, Tero Pitkämäki SeinäjsU 86,13/91,53, Antti Ruuskanen PielavSa 88,23/88,98.

4x100 m: Samuelsson. Myllymäki, Otto Ahlfors IkaalU, Hannu Hämäläinen HämeenlTa, Aarnivala,

4x400 m: Teijula, Mörö, Lampinen, Vainio-Kaila, Monni, Don-Zheni Ekoebve HIFK

Kävely: 10 000 m: Jarkko Kinnunen JalasjJa ennätys 39.55,09, Aleksi Ojala TurWei ennätys 41.47,74, Elmo Koivunen Esbo IF 46.25,33/44.11,70

 

Naiset:

100 m: Anniina Kortetmaa KannU kauden paras 11,62/ oma ennätys 11,62, Anna Hämäläinen SeinäjsU 11,69/11,69, Nooralotta Neziri TuUL 11,48/11,48.

200 m: Kortetmaa 23,76/23,76. Hämäläinen 23,70/23,70, Aino Pulkkinen ÄänekU 24,09/24,09.

400 m: Jeanine Nygård IF Drott 55,07/55,07, Hilla Uusimäki KU-58 53,14/53,14, Jonna Berghem HIK 55,22/55,22.

800 m: Sara Kuivisto PorvU 2.04,87/2.04,78, Zenitha Eriksson IK Falken 2.05,61/2.04,12, Venla Paunonen TuUL 2.07,66/2.07,66.

1500 m: Sara Kuivisto PorvU 4.12,78/4.12,78, Karin Storbacka IK Falken 4.23,38/4.13,66, Saija Seppä SuolU 4.21,88/4.21,88.

5000 m: Camilla Richardsson VasaIS 16.06,64/15.57,95, Heidi Eriksson IK Falken ennätys 16.26,07, Aino Kivenmäki KuortKu 17.08,29/17.08,29.

10000 m: Richardsson 33.43,53/33.43,53 Laura Manninen KU-58 33.37,87/33.32,96, Janica Mäkelä ForsSa 36.33,00/34.06,68.

100 m aj.: Reetta Hurske TampPy 13,16/13,16, Neziri 12,81/12,81, Lotta Harala TampPy 13,41/13,41.

400 m aj.: Eveliina Määttänen KeskiUYU 58,79/58,60, Uusimäki 56,33/56,33, Viivi Lehikoinen HIFK 57,65/57,65.

3000 m ej.: Sandra Eriksson IK Falken 9.31,88/9.24,70, Mira Tuominen ValkHa 10.33,55/10.24,47, Sofia Muinonen EspTa 10.53,15/10.53,15.

Korkeus: Ilona Äyräväinen KarhKa 181/181, Elin Pajunen IF Åsarna 179/179, Linda Sandblom HIK 193/193.

Seiväs: Aino Siitonen HKV 430/430, Wilma Murto SalVil 471i/471i, Minna Nikkanen SomE 461i/461i.

Pituus: Hanna Wiss IF Åland 619/627, Anne-Mari Lehtiö KU-58 620/621, Kristiina Vuorvirta EspTa 622/622.

Kolmiloikka: Kira Kytölä EsboIF 12,97/12,97, Sanna Nygård VasaIS 13,53/13,73, Kristiina Mäkelä OrimJy 14,24/14,24.

Kuula: Suvi Helin TampPy 15,07/15,96, Kaisa Kymäläinen OrivPo 14,90/14,90, Katri Hirvonen JoensKa 15,35/15,35.

Kiekko: Katri Hirvonen JoensKa 53,70/57,44, Tanja Komulainen TampPy 54,99/57,10, Salla Sipponen KeurKi 56,85/56,85.

Moukari: Johanna Salmela JyväskKU 65,77/65,83, Merja Korpela SoinSI 69,15/69,56, Inga Linna RiihKi 67,40/68,25,

Keihäs: Oona Sormunen TohmU 58,86/60,56, Jenni Kangas SeinäjsU 60,70/60,70, Heidi Nokelainen SimpU 62,13/62,13.

4x100 m: Kortetmaa, Hämäläinen, Pulkkinen, Henriikka Parpala KokkVei, Jenni Jokinen NakkVi.

4x400 m: Uusimäki, Pulkkinen, Nygård, Eveliinä Määttänen KeskiUYU, Jonna Berghem HIK

Kävely: 5000 m: Hele Haapaniemi EspTa 23.35,54/23.35,54, Enni Nurmi EspTa 23.08,09/23.08,09, Elisa Neuvonen LUM 23.40,62/23.40,62

 

EM-mitalistit nuorten joukkueen tähtinä

Suomen joukkue kahmi Tbilisin 17-vuotiaiden EM-kisoista seitsemän mitalia. Tavoite tyttöjen ja poikien maaottelussa on luonnollisesti voitto. Tbilisin EM-kisoissa Suomi oli Ruotsia edellä mitali- ja pistetaulukossa. Asetelma näyttää samanlaiselta myös maaottelussa. Ilman viestejä tilastot povaavat tyttöjen ja poikien maaotteluissa Suomelle noin kymmenen pisteen voittoa, sanoo joukkueenjohtaja Rami Virlander.

 

Miehet, 17-v.   

100 m: Samuel Purola Oulun Pyrintö 10.62, Lauri Tuomilehto Borgå Akilles (kauden paras/oma ennätys) 10,62 / 10.60 -15

200 m: Samuel Purola Oulun Pyrintö 21,47, Riku Illukka Vantaan Salamat 21,87  

400 m: Benjamin Stendahl Esbo IF 49,71, Daniel Savolainen Jyväskylän Kenttäurheilijat 50,08

800 m: Roope Hyvärinen Rauman Urheilijat 1.56,11, Christian Vänttinen Naantalin Löyly 1.56,88

1500 m: Tomi Lehto Espoon Tapiot 3.51,24, Niklas Lainto Turun Urheiluliitto 4.02,97

3000 m: Kevin Lindholm Lovisa Tor 9.00,32, Alex Svartsjö IF Femman 8.58,45

110 m aj: Márk Szücs Bártfai Espoon Tapiot 14,14, Pyry Santahuhta Kankaanpään Seudun Leisku 14,35 

400 m aj: Anton Kunnas IF Sibbo Vargarna 54,44, Anton Tallbacka HIFK 54,76

2000 m ej: Wilho Hautala Lahden Ahkera 6.04,86, Arttu Simanainen Joensuun Kataja 6.14,21

Korkeus: Juho Nieminen Jyväskylän Kenttäurheilijat 200, Casper Tillander IF Sibbo Vargarna 192      

Seiväs: Santtu Koskiaho Karijoen Tappara 470, Jere Keskinen Vaasan Toverit 480

Pituus: Joska Tommola Lahden Ahkera 6.93, Iikka Alingué Janakkalan Jana 674

Kolmiloikka: Joska Tommola Lahden Ahkera 14.83, Aaro Davidila Lapin Lukko 13,98

Kuula: Arttu Korkeasalo Lielahden Kipinä 21,23, Eero Ahola Porin Yleisurheilu 21,34  

Kiekko: Eero Ahola Porin Yleisurheilu 59,11, Aaro Leinonen Rymättylän Soihtu 52,82,

Moukari: Victor Hongell IF Åsarna 66,43, Veikka Koskinen Kauhajoen Karhu 69,10   

Keihäs: Hermanni Hakasuo Lauttakylän Luja 71,49, Atte Sailola Salon Vilpas 70,75

4 x 100m: Samuel Purola Oulun Pyrintö 10.62, Lauri Tuomilehto Borgå Akilles 10,62 / 10.60 -15, Aaro Karjalainen Lahden Ahkera 11,23, Riku Illukka Vantaan Salamat 11,04                

4 x 400m: Benjamin Stendahl Esbo IF 49,71, Daniel Savolainen Jyväskylän Kenttäurheilijat 50,08, Antti Tuomela Laihian Luja 50,24, Tommi Mäkinen Helsingin Kisa-Veikot 49,37

 

Naiset, 17-v.                       

100 m: Annika Haverinen Kajaanin Kipinä 12.00, Viivi Lehikoinen HIFK 12.07 / 12.06 -15

200 m: Annika Haverinen Kajaanin Kipinä 24.45, Nea Mattila HIFK 24.94 / 24.49 -14

400 m: Aleksandra Niiranen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 56,03, Veera Perälä Seinäjoen Seudun Urheilijat 56,09

800 m: Reetta Joronen Savonlinnan Riento 2.10,37, Jemina Forss Tampereen Pyrintö 2.12,43

1500 m: Emma Katajalaakso Kannuksen Ura 4.35,63, Veera Mensonen Maaningan Mahti 4.46,13

3000 m: Aino Kuljukka Lahden Ahkera 9.58,68, Astrid Snäll Forssan Salama 10.01,65   

100 m aj: Kia Kemppainen Lahden Ahkera 13,98, Mathilda Kvist Vasa IS 14,12

400 m aj: Frida Hämäläinen Tampereen Pyrintö 60,69, Ada Koistinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 62.14

2000 m ej: Aino Kuljukka Lahden Ahkera 6.44,47, Astrid Snäll Forssan Salama 6.52,48                         

Korkeus: Sofia Heikonen Veitsiluodon Kisa-Veikot 171, Venla Ruotanen Ylivieskan Kuula 173 / 174 -15

Seiväs: Alina Strömberg Larsmo IF 415, Saga Andersson Esbo IF 415

Pituus: Saara Hakanen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 609, Oona Nieminen Jyväskylän Kenttäurheilijat 575

Kolmiloikka: Saara Hakanen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 12,91, Gia Reinholm Karhulan Katajaiset 12,14

Kuula: Helena Leveelahti Virtain Urheilijat 15,27, Iina-Kaisa Mäkelä Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 14,63,

Kiekko: Helena Leveelahti Virtain Urheilijat 49,34 / 50,44 -15, Taija Tirkkonen Keiteleen Kunto 40,96 

Moukari: Kiira Väänänen Varpaisjärven Vire 66,98, Jenna Sorvari Borgå Akilles 53,16

Keihäs: Elina Kinnunen Uudenkaupungin Kenttäkarhut 57,40, Sofia Pölkky Seinäjoen Seudun Urheilijat 52,98

4 x 100m: Annika Haverinen Kajaanin Kipinä 12.00, Tiia Tammisalo Tampereen Pyrintö 12,30, Sara Francis Kiuruveden Urheilijat 12,06, Saara Keskitalo Espoon Tapiot 12,33, Viivi Lehikoinen HIFK 12,07 / 12,06 -15

4 x 400m: Aleksandra Niiranen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 56,03, Veera Perälä Seinäjoen Seudun Urheilijat 56,09, Frida Hämäläinen Tampereen Pyrintö 56,31, Nea Mattila HIFK 56,72, Viivi Lehikoinen Helsingfors IFK 55,84

 

Joukkueenjohtaja: Rami Virlander             

Lääkäri: Jonne Väisänen 

Lihashuolto: Tiina Louhimo 

Huolto: Jens Wallin, Miikka Kelo

Valmentajat:                                 

Pikajuoksut: Heini Sistonen, Jani Hirsivaara

Kestävyysjuoksut: Päivi Varis, Ari Ketola

Hypyt: Timo Joronen, Jarmo Eronen

Heitot: Tommi Huotilainen, Mika Lönnblad